• نحسی یلدا با قصه گویان جهرمی به در شد.    :   شب یلدا آخر «قوس» و اول «جَدی» است. در حقیقت در این شب، جدی در برج آفتاب تحویل می‌کند. این شب را خیلی نحس می‌داشتند به همین جهت سفره‌ای می‌انداختند ...
 • تشکیل اتاق فکر کتابخوانی    :   بسیاری از صاحب نظران در عرصه های آموزشی و فرهنگی براین عقیده هستند که مشکل کتابخوانی در ایران، سخت‌افزاری نیست یعنی اینکه مشکل ما ریشه در نبود کتابخانه و ساختمان ...
 • استقلال نوستالژیک کتابخانه اصلی شهر    :   در پنجمین روز از هفته دولت و با حضور روح الله منوچهری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس، فرماندار ویژه جهرم و برخی از مسئولان محلی ساختمان جدید کتابخانه ...
 • پیام رئیس اداره کتابخانه های جهرم به مناسبت روز خبرنگار    :   به‌نام آنکه جان را روشنی داد خبرنگار همچون چراغ روشنابخشی است که عاملِ مُحرک  و باعثِ تکامل هر جامعه‌ای محسوب می‌گردد.  دعوت به خوبی‌ها و نهی از ...
 • پیام تبریک رئیس اداره کتابخانه ها به بخشداران تازه منصوب شده    :   مجتبی امیرزاده در پی انتصابات جدید در شهرستان با صدور پیام های جداگانه ای انتصاب ایرج قناعتیان، مهدی شفیعیان، حمید حیدری زاده، عابدین رخ افروز به ترتیب به سمت های ...
 • اجرای بیش از ۶۰ برنامه فرهنگی در کتابخانه‌های جهرم به مناسبت دهه فجر    :   همزمان با دهه‌ی مبارک فجر بیش از شصت برنامه‌ی فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی شهرستان جهرم برگزار می‌گردد. عضویت رایگان، نشست‌های کتابخوان، نمایشگاه‌های موضوعی و تخصصی انقلاب و مسابقات ...
 • آیت‌الله کریمی جهرمی: نمی‌شود نسل سرگردان را با مضامین سطح پایین، بالا برد

  آیت‌الله علی کریمی جهرمی، مؤلف کتاب «عقیله بنی‌هاشم زینب سلام‌الله‌علیها» معتقد است که امروز نمی‌شود این نسل گم‌گشته و سرگردان را با بعضی از اشعار با مضامین کوچک و پایین، بالا برد و به راه صحیح بدون اضطراب و دغدغه راهنمایی کرد. اثر زینبی مناسب عصر ما کار کردن روی اتصال بنده به خدا و دمیدن روح ظالم‌ستیزی در پرتو اعتماد به خدا در جان ملت است.
  خبرگزاری کتاب ایران ( ایبنا) ــ سعیده محبی: «عقیله بنی‌هاشم زینب سلام‌الله‌علیها» عنوان کتابی است تألیف آیت‌الله علی کریمی جهرمی که انتشارات بوستان کتاب به‌تازگی آن را منتشر کرده است. آیت‌الله کریمی جهرمی در این تألیف ضمن اشاره به چگونگی تولد و تربیت حضرت زینب (س) به تببین و بررسی موضوع‌هایی دیگر چون مقام و منزلت، علم و دانش، فصاحت و بلاغت، مجاهدت‌ها، مراتب عبادت و بندگی و کرامات در زندگی آن حضرت پرداخته است.
  انتشار این اثر از آیت‌الله کریمی جهرمی فرصتی شد برای پرسش و پاسخی درباره این کتاب و البته ویژگی‌های تألیفاتی دیگر با موضوع حضرت زینب (س) از منظر نگاه این فقیه و پژوهشگر علوم اسلامی. با تشکر از مرکز حفظ و نشر آثار آیت‌الله کریمی جهرمی که پاسخ‌ سؤالات طرح‌شده از سوی ایبنا را در اختیار ما قرار داد. متن پرسش‌ها و پاسخ‌ها عیناً در ادامه می‌آید.

  در خصوص استناد‌های صورت گرفته در کتاب آیا کار پژوهشی و سند‌شناسی انجام شده یا صرفا نقل از منابع معتبر یا بعضاً دست چندم بوده است؟ به عنوان نمونه، نقل از کتاب دکتر عایشه بنت الشاطی که در صفحه ۲۴ کتاب آمده، تا چه حد می‌تواند به عنوان نقل از منبعی قابل اعتماد یا دست اول، مورد پذیرش باشد؟
  در باب نقل روایات، ثابت شده که این مقدار که ناقل، قابل وثوق و اعتماد باشد و داعی بر کذب یعنی انگیزه بر دروغ نداشته باشد، مطلب نقل‌شده اگر منافاتی با دلیل عقل و یا دلیل نقلی معتبر نداشته باشد، قابل پذیرش است و به عنوان مطلب قابل اعتماد تلقی می‌شود.
  و این که بعضی مطالب از منابع دست چندم نقل‌شده، در برابر منابع معتبر قرار داده شده امری صائب نیست، زیرا اگر ناقل و سلسله وسائط، مورد وثوق باشد و از شخص مورد وثوق یا کتاب مورد اعتمادی نقل بکند درست مانند روایت بلاواسطه است.
  نمونه مثالی که ذکر کرده‌اید کتاب دکتر عایشه بنت الشاطی است. در اینجا عرض می‌کنم که:
  اولا؛ مطلب زیادی ما از ایشان نقل نکردیم که در موارد خاصه است. مثلاً یکی از آن موارد راجع به پدر این خانم نویسنده است که شبی عازم سفر از مصر بوده و مقدمات ولادت این دختر رخ داده بوده است. با تأکید خواسته که نام فرزند اگر دختر بود زینب شود و از این رهگذر عشق و علاقه‌ی یک مصری اهل سنت به حضرت زینب علیها سلام را استفاده کردیم. این مطلب از اول تا آخر مشکلی ندارد و قضیه‌ای است شخصی و خلاف عقل و نقل هم نیست، پس قابل قبول است. و ثانیا نقل از ایشان و امثال آن مثل حفیده الرسول شرباطی از اهل سنت بیشتر، از این نقطه نظر است که فضیلتی از اهل‌بیت علیهم السلام از زبان پیروان مکتب ضد یا مخالف مکتب اهل‌بیت علیهم السلام اثر مخصوص دارد و بسیاری اوقات برای این که مطلبی را جدی و تحقیقی ارائه کند، از زبان مخالف نقل می‌کنند.

  خوشتر آن باشد که سر دلبران
  گفته آید در حدیث دیگران.

  این کتاب چه ویژگی یا پیامی خاص دارد و چه خلئی را پر می‌کند که در دیگر آثار مشابه وجود ندارد؟
  شاید بتوان گفت‌: این کتاب در عین این که به صورت اختصار بحث می‌کند و مطالعه‌کننده را خسته نمی‌سازد، جوانب مختلف و گوناگون بانوی کربلا را مورد نظر و بحث قرار داده و بالاخره استیعاب جوانب و ابعاد مختلف در عین اختصار را ممکن است به عنوان یک ویژگی کتاب یاد کرد و می‌بینید که در این کتاب از حضرت زینب سلام‌الله‌علیها حتی از جنبه فقهی هم استفاده شده که می‌تواند برای یک فقیه در مسئله یا مسائل خاص مفید باشد.

  اما این که چه خلأهایی را پر می‌کند شاید بتوان گفت کثرت موضوعاتی که در اینجا

  کتاب «عقیله بنی هاشم زینب سلام الله علیها» بنا به نظر آیت‌الله علی کریمی جهرمی در عین این که به اختصار بحث می کند و مطالعه کننده را خسته نمی‌سازد، جوانب مختلف و گوناگون بانوی کربلا را مورد نظر و بحث قرار داده و بالاخره استیعاب جوانب و ابعاد مختلف در عین اختصار را ممکن است به عنوان یک ویژگی کتاب یاد کرد و می‌بینید که در این کتاب از حضرت زینب سلام الله علیها حتی از جنبه فقهی هم استفاده شده که می‌تواند برای یک فقیه در مسئله یا مسائل خاص مفید باشد.

  مطرح شده جز با مطالعه کتاب‌های متعدد راجع به آن حضرت میسر نیست. علاوه بر این بعضی از استفاده‌هایی که از عبارات حضرت زینب سلام‌الله‌علیها شده و نکاتی که به ذهن آمده و آنجا ذکر شده بعضی امور سربسته و تصریح‌شده را روشن می‌سازد.

  به نظر شما چه مواردی درباره زندگی حضرت زینب (س) مغفول مانده و در تألیفات به آن پرداخته نشده است؟
  از آنجا که حضرت زینب سلام‌الله‌علیها مظهر عظمت فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها و ولایت تامه‌ی امیرالمؤمنین علیه‌السلام است هر چه درباره آن بزرگ‌بانوی اسلام بحث و گفت‌وگو شود، باز هم زمینه برای سخن و قلمفرسایی دارد و بالاخره بسیاری مطالب را می‌توان مغفول‌عنه مانده دانست ولی عجالتاً عرض کنم روی شرح صدر و عظمت روحی و اعتلاء شخصیت حضرت زینب و توحید خالص و کامل آن بانو ــ که بزرگترین قدرت‌های سرکش و طغیانگر را به اندازه یک سر سوزن به حساب نمی‌آورد و در سخت‌ترین شرایط بلندترین فرازهای تاریخ ساز را ادا می‌کرد و قدرتمندان بی‌منطق را در متن و مرکز قدرتشان تحقیر می‌کرد و زبانشان را از ادامه قدرت‌نمایی می‌بست ــ جای کرّ و فرّ یک نویسنده است که شاید آن‌گونه که شایسته است روی آن وقت گذاشته نشده باشد.

  به نظر شما یک اثر زینبی مناسب زمان ما چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟
  در پاسخ سؤال قبل جواب این مطلب نیز داده می‌شود. اثر زینبی مناسب عصر ما کار کردن روی اتصال بنده به خدا و دمیدن روح ظالم‌ستیزی در پرتو اعتماد به خدا در جان ملت است. مخصوصا روی دو خطبه  اعجازآمیز آن حضرت در کوفه و در مجلس یزید مغرور طاغی و نیز گفت‌وگو و محاوره‌ای که با ابن‌زیاد سرکش و قاتل داشتند، باید بسیار کار شود. و بالاخره  می‌توان نسل جوان را در پرتو  این سه موضوع به تحول رسانید، چه رسد که جوانب صبر و ثبات آن بانوی معظمه نیز مورد تجلیل قرار بگیرد.

  جای چه آثاری درباره ایشان در میان کتاب‌های موجود خالی است؟
  کتاب‌هایی که در همان موضوعات کلی تحول‌بخش بحث کنند و جوانب این مطالب را با ظرافت و مستمع‌شناسی لازم و نیز شناخت جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم، مورد بحث و بررسی قرار دهند. امروز نمی‌شود این نسل گم‌گشته و سرگردان را با بعضی از اشعار با مضامین کوچک و پایین، بالا برد و به راه صحیح بدون اضطراب و دغدغه راهنمایی کرد. روزی است که باید  مطالب ناب مکتب انسان‌ساز زینب سلام‌الله‌علیها مطرح شود و جامعه به‌ویژه نسل جوان را از پسر و دختر به حقائق همیشه زنده در کلمات حضرت زینب سلام‌الله‌علیها و سیره آن حضرت آشنا کرد و آنان را از این تحیر و سرگردانی نجات داد.

  بهترین آثار درباره آن حضرت از دیدگاه شما کدام‌اند و چرا؟
  از نظر تاریخ تفصیلی و بحث‌های مختلف دوران حیات حضرت زینب سلام‌الله‌علیها کتاب «طراز المذهب» خوب است ولی به قلم نزدیک به یک قرن سابق است و نمی‌تواند برای جوان‌ها جاذبه داشته باشد. کتاب «زینب الکبری» اثر نقدی منقح‌تر است ولی عربی است. بالاخره باید کتب را دید و استفاده لازم را کرد.

  درباره کتاب
  «عقیله بنی‌هاشم زینب سلام‌الله‌علیها» اثری است درباره مقام و منزلت و جایگاه علمی و رشادت‌ها و مجاهدت‌های حضرت زینب (س) به قلم آیت‌الله علی کریمی جهرمی که خود در پیش‌گفتار این کتاب درباره آن آورده است:
  «بیشتر چیزی که بر اثر حضور در مجالس عزا و سوگواری خامس آل عبا؛ حضرت امام حسین (ع) ذهنم را اشغال کرده بود، مصایب جانکاه و بی‌شمار زینب کبری بود و این بعد از زندگی آن بانوی با عظمتِ جهانی روی فکرم اثر ویژه‌ای داشت، که البته در کنار آن، صبر و پایداری آن حضرت نیز به ذهنم تداعی می‌شد. ولی بعد که دوران کودکی سپری شد و مطالعاتی درباره تاریخ اسلام، به‌ویژه تاریخ پرشور کربلا و قیام امام حسین (ع) انجام شد به این حقیقت رسیدم که زینب، بزرگترین نمونه و ترسیم کامل علم، عمل، شهامت، ثبات قدم، ایثار و بزرگواری بوده و عظیم‌ترین بانوی سخنور جهان عرب، نمونه کامل فصاحت و بلاغت و مَثَل اعلا و مبتکر عبارت‌های موزون و سرشار از لطافت‌های کلامی و ذوق‌های ادبی است و به‌حق که باید آن حضرت را بزرگترین نابغه، در فنّ سخن و هنر سخنوری دانست.»

  این فقیه و محقق علوم اسلامی در بخش دیگری از پیش‌گفتار کتاب یادآور شده است:

  «… این مطالب، موجب شد که از دیر زمان یادداشت‌هایی راجع به حضرت زینب (س) که هر کدام گوشه‌ای از شخصیت آن حضرت را بیان کرده و زاویه‌ای از حیات پرافتخار وی را روشن می‌ساخت، داشته باشم و بعد آن مطالب را با انسجام و ترتیب لازم شکل داده و به صورت کتابی به نام «دومین رهبر انقلاب کربلا زینب (س)» درآورم که توفیق طبع آن حاصل نشد و اکنون که سالیان سال می‌گذرد با تجدید نظر و ضمیمه کردن مطالب دیگری، آن را تحت عنوان «عقیله بنی‌هاشم زینب (س)» تقدیم خوانندگان گرامی می‌کنم.»

  درباره مؤلف
  آیت‌الله علی کریمی جهرمی متولد سال ۱۳۲۰ شمسی در شهرستان جهرم است. وی تحصیلات مقدماتی خود را در شهرهای شیراز و جهرم آغاز کرد و سپس برای گذراندن مراحل عالی، به حوزه علمیه قم وارد شد و از محضر استادانی چون آیات عظام امام خمینی(ره)، گلپایگانی، اراکی، سلطانی، طباطبائی و سید محمد محقق داماد بهره برد.
  وی عمر خود را طی ۵ دهه گذشته به تحقیق، تدریس و تبلیغ در حوزه‌های فقه و اصول، معارف قرآن و حدیث، مهدویت و اخلاق اسلامی سپری کرده است. تاکنون هشتاد اثر تحقیقی از این استاد حوزه منتشر شده است. «عقیله بنی‌هاشم زینب سلام‌الله‌علیها» را انتشارات بوستان کتاب در ۱۵۲ صفحه به بهای ۷۵۰۰ تومان منتشر کرده است.

  مطالب مرتبط :

  جلسه شورای اداری شهرستان جهرم

  به گزارش روابط عمومي معاونت استانداري و فرمانداري ويژه شهرستان جهرم، عليرضا صحرائيان در جلسه ي شوراي اداري اين شهرستان  با تاکيد براينکه توجه به فرهنگ عمومي جامعه و ارتقا و توسعه فرهنگ کتابخواني از رسالت هاي اصلي شهرداري هاست بيان داشت: پرداخت سهم نيم درصدي کتابخانه هاي عمومي از بودجه ي شهرداري از تکاليف قانوني شهرداري ها و مورد تاييد استاندار محترم است که بايد به موقع پرداخت ... مطلب کامل

  دیدار با امام جمعه و فرماندار خرامه

  مجتبی امیرزاده، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان جهرم در حاشیه‌ی نشست روئسای منطقه شش استان از  کتابخانه‌های عمومی شهرهای خرامه و سروستان بازدید کرد. دیدار با حسین آرگیو فرماندار خرامه و حجه الاسلام صباحي امام جمعه این شهر از برنامه‌های دیگر این سفر یک روزه بود. مطلب کامل

  نشست کتابخوان ویژه خانواده شهدای مدافع حرم شهرستان جهرم

  به گزارش اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان جهرم، کتابخانه عمومی شهید عبداله رضایی جهرم میزبان نشست کتابخوان ویژه شهدای مدافع حرم در روستای موسویه بود. در این نشست که با همکاری بخشداری کردیان برگزار شد، فرزندان شهدای مدافع حرم این شهرستان در قالب سفیران مروج کتاب‌خوانی تجربیات مطالعه خود را به اشتراک گذاشتند و همگان را به مطالعه ی بیشتر کتاب دعوت کردند.... مطلب کامل

  نخستین کنگره ملی شعر کتاب

  مجتبی امیرزاده، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان جهرم از برگزاری «نخستین کنگره شعر کتاب» از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور خبر داد. علاقه مندان تا پایان دی ماه فرصت دارند آثار خود را به شکل مکتوب، پست الکترونیک و یا شبکه‌مجازی به دبیرخانه کنگره ارسال کنند. در این کنگره بخش مجزایی برای شعر کودک و نوجوان، طنز، ترانه و سرود در نظر گرفته شده است. حمیدرضا برقعی، ... مطلب کامل

  نخستین کنگره ملی شعر کتاب

  محمدعلی افشانی گفت: شهرداری‌های استان فارس نیم‌درصد اعتبارات کتابخانه‌ها را بدون کاهش و حتی با افزایش به سرعت پرداخت کنند. به گزارش روابط عمومی کتابخانه‌های عمومی فارس به نقل از خبرگزاری مهر، محمدعلی افشانی استاندار فارس در همایش شهرداران استان با اشاره به جایگاه رفیع کتاب و کتابخوانی در کشور تاکید کرد: شهرداری‌ها باید نیم‌درصد اعتبارات را به کتابخانه‌ها اختصاص دهند که در این مسیر نباید ... مطلب کامل

  نشست تخصصی کتابخوان شهدای مدافع حرم

  مجتبی امیرزاده، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان جهرم از برگزاری نشست کتابخوان ویژه‌ی شهدای مدافع حرم در روستای موسویه خبر داد. نشست کتابخوان محفلی فرهنگی است که در آن اهالی کتاب تجربیات کتابخوانی خود را با سایرین به اشتراک می‌گذارند. امیرزاده با اشاره به برگزاری دو نشست ملی کتابخوان، سی نشست کتابخوان مدرسه‌ای و بیش از صد نشست کتابخانه‌ای درسطح کتابخانه‌های عمومی جهرم، معرفی کتاب توسط خانواده ... مطلب کامل

  جشنواره ملاصدرا

  در راستای کیفیت بخشی به فرایند آموزش درس فلسفه ومنطق و ارتقاء علمی دبیران محترم آموزش و پرورش در سطح کشور جشنواره کیفیت بخشی به رشته­ی علوم انسانی (جشنواره ملاصدرا) به میزبانی استان مازندران برگزار شده است.  در بخش مقاله نویسی با محوریت «جایگاه و نقش ملاصدرا در فلسفه اسلامی»  مقاله جناب آقای مصطفی سامانی قطب آبادی عضو فعال کتابخانه عمومی شهرستان جهرم  به عنوان  سه مقاله برتر ... مطلب کامل

  هفته بسیج

  همزمان با هفته‌ی کتاب و در آستانه‌ی هفته‌ی بسیج یک دور مسابقه‌ی اطلاعات عمومی با همکاری پایگاه مقاومت بقیع جهرم برگزار می‌گردد. شرکت‌کنندگان در این مسابقه تا پایان محرم و صفر فرصت دارند به بیست پرسش مطرح شده پاسخ دهند. بسيج در ماه .......... به فرمان امام خمینی(ره) تشكيل شد و در سال ......... با تصويب در مجلس شوراي اسلامي رسميت پيدا كرد. الف) آذر 59... مطلب کامل

  مسابقه کتابخوانی هفته کتاب

  همزمان با هفته «کتاب، کتابدار و کتابخوانی»، جانشین فرماندهی انتظامی شهرستان جهرم و هیات همراه با حضور در جمع کتابداران و مراجعین کتابخانه عمومی مرحله‌ی دهم مسابقه‌ی دانستنی‌های انتظامی-اجتماعی را اجرا و سه تن از برگزیدگان این مسابقه با اهدای لوح، تقدیر شدند. مجتبی امیرزاده، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان جهرم با اشاره به این خبر افزود: این مسابقه باهمت معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی جهرم و در سطح اعضا و مراجعین ... مطلب کامل

  مسابقه کتابخوانی هفته کتاب

  عبدالغفور غفوري، بخشدار و رئيس انجمن كتابخانه‌هاي عمومي بخش خفر از كتابخانه‌هاي بخش بازيد كرد. بخشدار خفر در اين ديدار صميمي كه در هفته كتاب و با هدف تكريم كتابداران انجام صورت پذيرفت با خدمات كتابخانه آشنا شد. غفوري با تاكيد اهميت جايگاه فرهنگي كتابخانه‌ها و نقش برجسته‌ي آن در قوام فرهنگي جامعه، حمايت مسئولين ضامن بقا و حيات اين مجموعه فرهنگي دانستند و بر پيگيري دريافت ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  بهره گیری از مطالب مندرج در پایگاه اطلاع رسانی کتابخانه های عمومی شهرستان جهرم (www.jahrompl.ir) با ذکر منبع آزاد است.

  اداره کتابخانه های عمومی شهرستان جهرم

  فارس، جهرم، بلوار معلم، مجتمع فرهنگی و هنری، طبقه همکف. کدپستی: 64537-74177

  تلفن: 54225712 - (071)

  فکس: 54229180 - (071)

  تمام حقوق این سایت برای © 2019 اداره کتابخانه های عمومی شهرستان جهرم. محفوظ است.