استقلال نوستالژیک کتابخانه اصلی شهر

کتابخانه عمومی میرزانصیر جهرمی

چاپ

در پنجمین روز از هفته دولت و با حضور روح الله منوچهری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس، فرماندار ویژه جهرم و برخی از مسئولان محلی ساختمان جدید کتابخانه میرزا نصیر جهرمی در جهرم افتتاح شد. برای تعمیر و تجهیز این ساختمان حدود۹۰میلیون تومان از محل اعتبارات استانی و ماده ۶۸ قانون شهرداری‌ها هزینه شده است.

این کتابخانه ۷۴۰متر مربع مساحت دارد و بخش‌های کودک، نوجوان، مرجع، جهرم شناسی، نشریات، سالن مطالعه و  کمک  درسی از جمله  بخش‌های  این   کتابخانه است. نخستین کتابخانه عمومی جهرم یا کتابخانه میرزانصیر جهرمی فعلی در سال ۱۳۵۱ به طور رسمی افتتاح شد. میرزا نصیر یا خواجه نصیر جهرمی، یکی از دانشمندان ایران در قرن دوازدهم بوده است که نام وی در سال ۱۳۹۵جایگزین عنوان کتابخانه‌ عمومی شماره یک جهرم شد. شهرستان جهرم بیش از ۳۸۰۰متر مربع فضای کتابخانه ای و حدود ۶هزار نفر عضو فعال در کتابخانه های عمومی دارد و بیش از ۱۰۰هزار کتاب در کتابخانه‌های عمومی جهرم موجود است.

بعد از سال‌ها ساختمان کتابخانه و اداره ارشاد از هم جدا شد.

یادداشت رئیس اداره کتابخانه‌های جهرم

بعد از گذشت شانزده سال از تصویب قانون «نحوه تاسیس و اداره کتابخانه‌های عمومی کشور»، تلاش‌های سه‌ساله و پیگیری‌های مستمر نتیجه داد و به ساختمان قدیمی کتابخانه نقل مکان کردیم. مکانی که به گفته‌ی بزرگان شهر بوی کتاب می‌دهد و مسئولین رده‌های مختلف کشور، استان و شهرستان از آنجا با دنیای شگفت‌انگیز کتاب و کتابخوانی آشنا شدند (از جمله وزرای کشور، نماینده ولی فقیه و امام جمعه شیراز، حضرت آیت الله دژکام با شماره عضویت ۶۴ ، معاون استاندار و …)

«کتابخانه‌های عمومی» از فرهنگی‌ترین نهادهای تاثیرگذار شهرها و روستاهاست و همینک با حمایت مسولین رده‌های مختلف نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مسولین ارشد شهرستان و همکاران محترمم هویت مستقلی از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی پیدا نموده است و تابلو اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان جهرم و کتابخانه میرزانصیر جهرمی نخستین بار در معابر شهر خودنمایی می‌کند. به همین بهانه اولین جلسه رسمی اداره را به نشست خبری با حضور خبرنگاران رسمی و فعال شهرستان اختصاص دادم. حال موعد گام‌های بزرگتر برای رونق کتابخانه ها و کتابخوانی در جهرم است.

ان شا الله