فرزندان شهدای مدافع حرم سفیران مروج کتابخوانی

نشست کتابخوان ویژه خانواده شهدای مدافع حرم شهرستان جهرم

چاپ

به گزارش اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان جهرم، کتابخانه عمومی شهید عبداله رضایی جهرم میزبان نشست کتابخوان ویژه شهدای مدافع حرم در روستای موسویه بود. در این نشست که با همکاری بخشداری کردیان برگزار شد، فرزندان شهدای مدافع حرم این شهرستان در قالب سفیران مروج کتاب‌خوانی تجربیات مطالعه خود را به اشتراک گذاشتند و همگان را به مطالعه ی بیشتر کتاب دعوت کردند.

در ابتدا محمد نظری فرزند شهید بزرگوار علی نظری کتاب «گزارش هفت خان رستم بر بنیاد داستانی از شاهنامه فردوسی» نوشته جلیل دوستخواره را به حاضران معرفی کرد. نگارنده در نوشتن این کتاب کوشیده است تا داستان هفت‌خان را بر بنیاد متن اصلی در شاهنامه، به زبانی نزدیک به زبان فردوسی و با نثری به نسبت ساده برای مخاطبان، به ویژه جوانان روایت کند.

رضا استحکامی فرزند شهید بزرگوار محمد استحکامی کتاب «پیامبر و قصه هایش» نوشته غلامرضا ابهری را ارائه داد و از لذتی که از خواندن این کتاب برایش داشته صحبت کرد. وی همچنین به سخن رهبر معظم انقلاب درباره کتابخوانی اشاره کرد که «کتابخوانی باید جزو اصلی ترین کارهای روزانه ما باشد» تا شاهد پیشرفت و سربلندی ایران عزیزمان باشیم. کتاب پیامبر و قصه‌هایش، مجموعه هفتاد حکایت از زندگانی رسول خدا (ص) است که به قلم حجت‌الاسلام حیدری ابهری بازنویسی شده است. تلاش نویسنده در بازنویسی حکایات بیشتر برآن بوده است که جنبه‌های تربیتی و اخلاقی آن‌ها را به خواننده نشان دهد.

عباس ذوالفقار نسب فرزند شهید بزرگوار مجتبی ذوالفقار نسب، سومین کتابخوانی بود که کتاب «قصه ما مثل شد» نوشته محمد میر کیانی را به حاضران پیشکش کرد. قصه ما مثل شد مجموعه ۱۱۰قصه از مثل‌های فارسی است که به زبان ساده و روان برای کودکان و نوجوانان گردآوری و بازنویسی شده است. این کتاب حاوی داستان‌هایی با مضمون اخلاقی و پندآموز است و سعی دارد با بیان این قصه‌ها نوجوانان را با نوع زندگی مردم ایران در سال‌های گذشته آشنا کند.

علی ذوالفقار نسب فرزند دیگر شهید مجتبی ذوالفقار نسب نیز در این نشست برای دوستانش از کتاب «گردان قاطرچی ها» نوشته داود امیریان گفت. گردان قاطرچی‌ها بخشی از حماسه‌های رزمندگان غیور دفاع مقدس را با بیانی طنز و در قالبی جدید بیان می‌کند. در این رمان ماجرای چند رزمنده روایت می‌شود که سرپرستی یک گردان قاطر را در دست می‌گیرند تا آذوقه و مهمات مورد نیاز عملیات رزمندگان را از این طریق به بالای کوه منتقل کنند.

مهدی حسین زاده از خانواده شهید بزرگوار خزائی نژاد نیز پنجمین کتاب‌خوانی بود که با کتاب «دفترخاطرات بچه لاغر مردنی» نوشته جف کینی به این نشست آمده بود. کتاب «دفترخاطرات بچه لاغر مردنی» داستان پسر نوجوان و لاغری به نام «گرگ» است که به پیشنهاد مادرش تصمیم می‌گیرد خاطراتش را بنویسد. این کتاب ترکیبی از تصویر و متن است.

کتاب «خاک های نرم کوشک» آخرین کتاب این نشست بود که توسط مهدی شفیعیان بخشدار کردیان معرفی شد و حال و هوای محفل را با گفتن چند خاطره از آن روزهای دفاع مقدس گرم تر کرد. این کتاب با گردآوری و بازنویسی سعید عاکف، زندگینامه مختصری از شهید برونسی است که با استفاده از خاطرات اطرافیان، آشنایان و همرزمان ایشان در حدود ۷۰۰روایت کوتاه و خواندنی از ابعاد شخصیتی و اجتماعی این فرمانده را نقل می‌کند.

در پایان این مراسم مجتبی امیرزاده، رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان جهرم ضمن تشکر از خانواده شهدا، فرزندان شهدا را سفیران مروج کتابخوانی خواند و از تلاش های مهدی شفیعیان، بخشدار و رییس انجمن کتابخانه‌های عمومی بخش کردیان، زهرا نصر مسئول کتابخانه شهید عبدالله رضایی و اهالی فرهنگ دوست روستای موسویه تشکر کرد.

تقدیر و اهدای لوح به ارائه دهندگان آخرین بخش این مراسم بود.