شهرداری که سهم نیم درصد کتابخانه را نمی پردازد با دانش مبارزه می کند

سیدمحمدعلی افشانی

چاپ

استاندار فارس در آیین گرامیداشت «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» : شهرداری ها باید سهم قانونی نیم درصد کتابخانه‌های عمومی از درآمدهای شهرداری را به دقت پرداخت کنند، در غیر این صورت با دانش مبارزه می کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس، آیین گرامیداشت «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» در استان فارس صبح یکشنبه ۲۳آبان ماه با حضور محمدعلی افشانی استاندار فارس، محمدربیع احمدخانی مدیرکل توسعه کتابخانه‌ها و مشارکت‌های نهاد عمومی کشور، پروفسور جعفر مهراد، سعیده ابراهیمی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس، هادی پژوهش معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، کورش کمالی سروستانی مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس، زهرا افتخاری مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس، خیرین و کتابداران سراسر استان در سالن همایش‌های مجتمع فرهنگی رفاهی دانشگاه شیراز برگزار شد.

سیدمحمدعلی افشانی به عنوان نخستین استاندار فارس که در جمع کتابداران حاضر شده بود، در این مراسم با بیان این که معجزه اسلام کتابی است که نام آن قرآن به معنای خواندنی است، اظهار داشت: این کتاب با واژه «اقرا» به معنای بخوان آغاز می شود و می فرماید: «اقرا، اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ، خَلَقَ الْإِنْسَانَ مِنْ عَلَقٍ، اقْرَأْ وَرَبُّکَ الْأَکْرَمُ، الَّذِی عَلَّمَ بِالْقَلَمِ عَلَّمَ الْإِنْسَانَ مَا لَمْ یَعْلَمْ»؛ این موضوع نشان دهنده اهمیت فوق العاده نوشتن در دین، باور و آموزه های دینی ما است که خداوند به قلم و آن چه از آن تراوش می کند قسم یاد می کند.

سیدمحمدعلی افشانی با اشاره به اینکه کتاب به آدم هایی که می خواهند قدم بردارند، جهت می‌دهد، افزود: گاهی یک کتاب سرنوشت یک نسل و انسان هایی را که خواهان تغییر سرنوشت خود هستند، تغییر می دهد و تغییر سرنوشت بدون کتاب امکان ندارد.

وی با بیان این که بدون کتاب امکان انتقال تجربه بشری به نسل بعدی وجود ندارد، ادامه داد: آن چه به عنوان تمدن امروزی مطرح است حاصل تجربه و دانش کل بشر از ابتدا تا امروز است که در کتاب جمع شده و بشر به کمک کتاب توانسته است هم تمدن را بسازد و هم آن چه به عنوان تمدن بشری به او رسیده است را حفظ کند.
مهندس افشانی کتاب را عامل ترقی و کمال انسان دانست و با اشاره به این که صاحبان کتاب هرگز نمی میرند، گفت: هر کس کتاب می خواند به خصوص اگر آن کتاب حاصل فکر انسان های بافکر و دردمند باشد به نوعی خود را در تجربه آن فرد شریک می بیند و تجربه به شکل ملموسی به خواننده کتاب منتقل می شود؛ زیرا انسان حاصل فکر، دردمندی و خلاقیت خود را در کتاب می آورد. وی با اشاره به این که امام علی(ع) می فرماید: کسی که با کتاب آرامش می یابد هرگز آسایش از او سلب نمی شود، اظهار داشت: بنابراین کسی که اهل کتاب است هیچ گاه مشکل پیدا نمی کند و آسایش او هرگز از بین نمی رود. استاندار فارس با بیان این که کتاب یار همیشه انسان ها مخصوصاً یار تنهایی انسان است، افزود: وقتی روزگار انسان های حتی بزرگ را به گوشه تنهایی می فرستد کتاب او را از لحظات تنهایی نجات می دهد؛ کتاب یار انسان های دردمندی است که برای جامعه خود تلاش می کنند و وقتی انسان ها تنها می شوند کتاب نجات دهنده آن ها است. مهندس افشانی با اشاره به این که کتاب باعث می شود انسان ها خوشبخت شوند، گفت: ویکتور هوگو می گوید خوشبختی دو عامل دارد یا انسان به کتاب دسترسی دارد یا به دوستانی که اهل کتاب هستد. وی با تأکید بر این که کتاب، سرانه کتابخانه ها، سرانه کتابخوانی و توجه به کتاب و تولید اطلاعات، یکی از شاخص های مهم توسعه یافتگی در بعد فرهنگی است، اظهار داشت: بدون کتاب و کتاب خواندن آینده روشنی در پیش نخواهیم داشت. استاندار فارس با بیان این که کتاب خانه به عنوان ساختمان با چند کتاب مطرح نیست و می خواهیم کتاب ها خوانده شوند، ادامه داد: اگر والدین اهل مطالعه باشند، فرزندان نیز در کنار آن ها کتاب خوان خواهند شد و اگر معلم اهل مطالعه باشد دانش آموز نیز کتاب خوان خواهد شد. مهندس افشانی تصریح کرد: مدرسه، خانواده و جامعه باید ترویج کتابخوانی را وظیفه خود بدانند و آگاه باشند که آن ها با عمل خود افراد را تربیت می کنند نه با گفتار. وی با بیان این که خیرین مشعل داران علم و آگاهی و زدایندگان جهل و گمراهی هستند، خطاب به خیرین کتابخانه ساز گفت: شما با ساختن یک کتابخانه، بنایی می گذارید که جهل و گمراهی را از بین می برد؛ شما انسان های بزرگی هستید زیرا کسی که در راه آگاهی، آزادی و دانش سرمایه گذاری می کند بزرگ تر از کسانی است که در زمینه های دیگر سرمایه گذاری می کنند. استاندار فارس با اشاره به این که اگر هر روستا یک کتابخانه داشته باشد و بچه ها به کتاب دسترسی داشته باشند در آینده وضعیتی مطلوب خواهیم داشت، افزود: توسعه فرایندی مستمر، پیچیده، تاریخی و تدریجی است؛ امکان ندارد توسعه زود محقق شود باید آرام و با حوصله در مسیر توسعه قدم بگذاریم و این مسیر حتماً از کتاب، خواندن، نوشتن یادگرفتن و یاد دادن عبور می کند که لازمه آن دسترسی کودکان ما به فضای مناسب است. مهندس افشانی با اشاره به این که سهم نیم درصدی کتابخانه ها از تمام شهرداری ها و شوراها حداقل قانونی است که باید رعایت شود، افزود: شهرداری که این سهم را نمی پردازد با دانش مبارزه می کند.

وی تأکید کرد: شوراهای شهر به عنوان ناظران و مصوب کنندگان اقدامات شهرداری ها باید نیم درصد را اختصاص دهند واین پول باید در اختیار کتابخانه ها قرار گیرد. وی افزود: خیرین سرعت خود را در کمک به حوزه کتابخوانی بیشتر کنند و همه نهادهای دولتی نیز به یاری کتاب خوانی بیایند تا در سال های آینده شاهد تحولی خوب در این حوزه باشیم.

شایان ذکر است در پایان این مراسم با حضور استاندار و دیگر مسئولان استان، از کتابداران نمونه و شایسته تقدیر استان، خانواده چهار شهید مدافع حرم، فرمانداران، بخشداران شهرداران و دهداران برگزیده حامی کتابخانه‌های عمومی، عضو حقیقی و دبیر برگزیده انجمن کتابخانه‌های  عمومی، خیرین کتابخانه‌ساز، خبرنگاران و نویسنده نمونه استانی تجلیل و قدردانی شد.