طنین انقلاب در نشست کتاب‌خوان قطب‌آباد

زهرا نصر - نشست کتابخوان قطب آباد

چاپ

دومین نشست کتابخوان در شهرستان  جهرم برگزار شد. و اینبار دیار قطب‌الدین میزبان کتابخوانان و کتاب دوستان بخش کردیان بود.  در این نشست فرهنگی که با همکاری کتابخانه عمومی امام صادق (ع) برگزار شد، یازده کتابخوان یازده تجربه‌ی کتابخوانی خود را با بقیه به اشتراک گذاشتند.

اعضای انجمن کتابخانه های‌کردیان، بخشدار سیمکان، امام جمعه قطب‌آباد، رئیس اداره کتابخانه‌های شهرستان، سفیران کتاب از مدارس و مراکز فرهنگی بخش از میهمانان ویژه این مراسم بودند.

 

کتابخوان اول: سیدمحمدعلی شهیم، امام جمعه قطب‌آباد با معرفی کتاب « داستان سیستان: ده روز با رهبر »

این کتاب نوشته رضا امیرخانی از انتشارات قدیانی بوده که در سال ۱۳۸۲ به چاپ رسیده است. موضوع اصلی این کتاب واقعه نگاری نویسنده از همراهی ایشان در سفر رهبر معظم انقلاب به استان سیستان و بلوچستان است. مقام معظم رهبری، سوم تا یازدهم اسفند ۱۳۸۱ سفری مهم به سیستان و بلوچستان داشتند که نویسنده (امیرخانی) در این سفر همراه ایشان بود و «داستان سیستان» یادداشتهای شخصی او را درباره آنچه در این سفر اتفاق افتاده، دربر میگیرد.

 

کتابخوان دوم: غلامعباس کریمیان، عضو انجمن کتابخانه‌های بخش کردیان با معرفی کتاب «کاکاعلی»

نگارنده‌ی این کتاب ایوب پرندآور از شاعران و نویسندگان  جهرمی بوده که توسط بنیاد حفظ آثار وارزش های دفاع مقدس به چاپ و به تازگی رونمایی شده است. این کتاب متشکل از مجموعه خاطرات شهید عبدالعلی ناظم‌پور می‌باشد.

 

کتابخوان سوم: زهره یوسف‌زادگان، فعال فرهنگی و جانباز دوران انقلاب با معرفی کتاب « جایگاه زن در اندیشه امام خمینی(ره)»

زهره یوسف‌زادگان از مبارزان انقلاب اسلامی که در سال ۱۳۵۶ و به دنبال مبارزات خیابانی به درجه‌ی جانبازی مفتخر شده‌اند. ایشان به معرفی کتاب جایگاه زن در اندیشه امام خمینی(ره) از مجموعه آثار حضرت آیت الله العظمی خمینی پرداختند. این کتاب ارزشمند مشتمل بر مقاله‌ها و خطبه‌ها و نظریه‌های حضرت امام درخصوص زن می‌باشد.

 

کتابخوان چهارم: حسین آزمند، عضو کتابخانه‌ی امام صادق(ع) شهر قطب‌آباد با معرفی کتاب « تپه شهید جاویدی و راز اشلو»

این کتاب به نگارندگی اکبر صحرایی توسط نشر ملک اعظم در سال ۱۳۹۳ به چاپ رسیده است.

 

کتابخوان پنجم: سمانه رستمی، مسئول کتابخانه روستایی شهدای علویه با معرفی کتاب «دختر شینا»

دختر شینا خاطرات قدم‌خیر محمدی کنعان بوده که توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده و به همت بهناز ضرابی‌زاده گردآوری شده است. این کتاب در شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس به عنوان اثر برگزیده در بخش خاطره شفاهی انتخاب شد.

 

کتابخوان ششم: علی عباسی، روشندل و فعال فرهنگی با معرفی کتاب «زمین سوخته»

«زمین سوخته» روایت سه تا چهار ماه آغاز جنگ تحمیلی در اهواز است. راوی داستان مردی است که خانواده‌اش در اهواز زندگی می‌کند. تعرضات عراق به اهواز آغاز شده و به بمباران اهواز و بعد بمباران فرودگاه‌ها می‌انجامد. به‌طور رسمی جنگ آغاز می‌شود. ابتدا خرمشهر در محاصره قرار می‌گیرد و زمانی که این محاصره به آبادان هم گسترش پیدا می‌کند خرمشهر سقوط می‌کند. دزدی و گرانفروشی در شهر بیداد می‌کند. راوی خانواده‌اش را از شهر خارج کرده و تنها گزارشگر وقایع جنگ خود اوست. برادر راوی در بمباران کشته می‌شود و مشکلات روحی گریبان برادر دیگرش را می‌گیرد و در نهایت تمام شخصیت‌های نام‌برده در کتاب در بمباران کشته می‌شوند و در پایان راوی دست قطع‌شده‌ای را می‌بیند که انگشت اشاره‌اش به نشانه اتهام به‌سوی راوی است.

 

کتابخوان هفتم: سوسن زارعی، شاعر و عضو فعال کتابخانه امام صادق(ع) با معرفی کتاب «لحظه‌های انقلاب»

کتاب لحظه های انقلاب در در مورد اتفاقات انقلاب است که در قالب داستان بیان شده است. این روایت داستانی به نحوه ارتباط مردم با رهبران انقلاب میپردازد و جزئی ترین صحنه های مهم را باگزارشی میدانی نشان میدهد.بیان دقیق جزئیات به گونه ای است که خواننده میتواند خود را در بین داستان فرض کند. نویسنده هر آنچه را در کف خیابان ها جریان داشته است صمیمانه و صادقانه به رشته تحریر درآورده است. نویسنده سیاستمدار نبوده بلکه از مردم عادی بوده که هر روز در تظاهرات شرکت میکرده و دیده های خود را به صورت داستان به رشته تحریر درآورده است.

 

کتابخوان هشتم: مهدی نصیریان، نویسنده و عضو کتابخانه شهید عبدالله رضایی موسویه با معرفی کتاب «تاریخ معاصر ایران از دیدگاه امام خمینی»

این کتاب توسط موسسه چاپ و حفظ آثار امام خمینی(ره) در سال ۱۳۸۸ نگاشته شده و با موضوع نامه‌ها و خطابه‌ها می‌باشد.

 

کتابخوان نهم: زهرا نصر، مسئول کتابخانه شهید عبدالله رضایی موسویه با معرفی کتاب «من زنده‌ام»

کتاب من زنده ام نوشته معصومه‌آباد است. که موضوع آن مربوط به سالهای جنگ و دوران اسارت ۴ زن ایرانی است. این کتاب توسط انتشارات بروج منتشر شده است

 

کتابخوان دهم: علی اسدی، عضو انجمن کتابخانه‌های بخش کردیان با معرفی کتاب «خاطرات عزت شاهی»

این کتاب مجموعه ای از خاطرات عزت‌شاهی است که توانست در جریان رویارویی قهرآمیز با رژیم شاه از زیر ضربات مهلک ساواک و شکنجه‌های روحی دوران بازجویی و زندان جان نه چندان سالم «اما زنده» به در برد و خود را به پیروزی انقلاب اسلامی برساند. او اگر چه چند صباحی خود از برنامه‌‌ریزان و مجریان نظام نوپای انقلابی جمهوری اسلامی بود، اما خیلی زود از این گذرگاه عبور کرد و فقط به نظاره وقایع سالهای بعد و آثار و تبعات آن نشست.

 

کتابخوان یازدهم: مهدی حمایت خواه جهرمی، نویسنده، شاعر و عضو فعال کتابخانه با معرفی کتاب «سالهای خاکستری»
مهدی حمایت خواه در بخش دیگری از این برنامه به معرفی یکی از آثار پنجگانه خود با عنوان سالهای خاکستری پرداختند. این کتاب که به بیان خاطرات جمعی از آزادگان ایران و مبارزان جهرمی در دوران جنگ تحمیلی پرداخته و توسط انتشارات وثوق در سال ۱۳۹۳به چاپ رسیده است. این کتاب در ۵ بخش به زیور طبع آراسته شده است. خاطره ها(ده ها خاطره سرور آزادگان حجت الاسلام سید علی اکبر ترابی فرد(ره))خاطره اسرا از زبان آزادگان جهرمی، اسناد، نامه ها(نامه امام خمینی(ره)، مجاهد نستوه آیت الله سید حسین آیت اللهی(ره))، تصاویر(اسرای ۲۰شهر مختلف ایران اسلامی) و سخن بزرگان می باشد.

در بخشی از این کتاب میخوانیم: اگر نسل گذشته وظیفه دفاع از کشور زا با اسارت و جانبازی و دردمندی به نیکی انجام رسانیده است؛ نسل او وظیفه احترام نهادن به همه آن فداکاری های بی تکرار تاریخی را برعهده دارد

 

 

 

 

زهرا نصر - نشست کتابخوان قطب آباد

زهرا نصر – نشست کتابخوان قطب آباد

نشست کتابخوان قطب آباد

نشست کتابخوان قطب آباد

خانم یوسف زادگان جانباز انقلاب

خانم یوسف زادگان جانباز انقلاب

شعرخوانی رضا رمضانی - کودک قطب آبادی

شعرخوانی رضا رمضانی – کودک قطب آبادی

زارعی عضو کتابخانه قطب آباد

زارعی عضو کتابخانه قطب آباد

علی عباسی روشندل قطب آبادی

علی عباسی روشندل قطب آبادی

نشست کتابخوان قطب آباد

نشست کتابخوان قطب آباد