• پیام رئیس اداره کتابخانه های جهرم به مناسبت روز خبرنگار    :   به‌نام آنکه جان را روشنی داد خبرنگار همچون چراغ روشنابخشی است که عاملِ مُحرک  و باعثِ تکامل هر جامعه‌ای محسوب می‌گردد.  دعوت به خوبی‌ها و نهی از ...
 • پیام تبریک رئیس اداره کتابخانه ها به بخشداران تازه منصوب شده    :   مجتبی امیرزاده در پی انتصابات جدید در شهرستان با صدور پیام های جداگانه ای انتصاب ایرج قناعتیان، مهدی شفیعیان، حمید حیدری زاده، عابدین رخ افروز به ترتیب به سمت های ...
 • اجرای بیش از ۶۰ برنامه فرهنگی در کتابخانه‌های جهرم به مناسبت دهه فجر    :   همزمان با دهه‌ی مبارک فجر بیش از شصت برنامه‌ی فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی شهرستان جهرم برگزار می‌گردد. عضویت رایگان، نشست‌های کتابخوان، نمایشگاه‌های موضوعی و تخصصی انقلاب و مسابقات ...
 • ارتقا و توسعه فرهنگ کتابخوانی از رسالت های اصلی شهرداری هاست    :   به گزارش روابط عمومي معاونت استانداري و فرمانداري ويژه شهرستان جهرم، عليرضا صحرائيان در جلسه ي شوراي اداري اين شهرستان  با تاکيد براينکه توجه به فرهنگ عمومي جامعه ...
 • بهره‌گیری از تجربیات سایر شهرستان‌ها جهت بهبود خدمات کتابخانه‌های جهرم    :   مجتبی امیرزاده، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان جهرم در حاشیه‌ی نشست روئسای منطقه شش استان از  کتابخانه‌های عمومی شهرهای خرامه و سروستان بازدید کرد. دیدار با حسین آرگیو فرماندار خرامه ...
 • فرزندان شهدای مدافع حرم سفیران مروج کتابخوانی    :   به گزارش اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان جهرم، کتابخانه عمومی شهید عبداله رضایی جهرم میزبان نشست کتابخوان ویژه شهدای مدافع حرم در روستای موسویه بود. در این ...
 • امیرزاده در مصاحبه اختصاصی با پسین جهرم:

  لزوم احیای فرهنگ وقف کتاب

  به نام خداوند نون و قلم

  قبل از هر چیز لازم است از دست‌اندرکاران و فرآهم‌کننده‌گان این فضای تعاملی سپاسگزاری کرده و شکرگزارتر از اینکه مدیر توانمند پسین جهرم، با شناخت صحیح از اهمیت موضوع کتاب و کتابخوانی و نقش برجسته‌ی آن در توسعه‌ی فرهنگ شهروندی، بنده را به پاسخ‌گویی به پرسش‌های شهروندان دعوت کردند.
  مجال مهیا شده جای بحث در خصوص اهمیت کتاب و کتابخوانی نیست که این خود از بدیهیات و مسلمات است اما لازم میدانم این شبهه که نیاز آدمی به کتاب، کتابخوانی و کسب دانایی با توجه به ورود تکنولوژی‌های جایگزین کمرنگ شده است را پاسخگو باشم. آنچه تحت عناوین شبکه‌های مجازی، رسانه‌های قابل حمل و حتی زیربنای اساسی این فضا یعنی اینترنت، عموماً توسط کتابداران به عنوان ناشران اطلاعات و هادیان دانش خلق شده و همه‌ی اینها ابزار گسترش داده و اطلاعات هستند. آنچه جای تامل دارد نحوه‌ی ناصحیح استفاده از این ابزارهاست. جایگاه کتابِ فیزیکی خدشه بردار نیست و همینک در کشورهایی که مهد تکنولوژی بوده و هستند، نرخ مطالعه و تعداد کتابخانه‌‌ها از شاخصه‌های توسعه‌یافتگی پایدار محسوب می‌شود. مطالعه و کتابخوانی مغایرتی با استفاده از فن‌آوری ندارد و صرفاً بستری مهیاتر جهت ارائه اطلاعات را فراهم کرده است. بحث و دغدغه‌ی ما کتابخوانی، مطالعه و دسترسی به دانش ناب است و کتابخانه‌های الکترونیکی و رسانه‌های بصری فرصت و مجالی است در اختیار ما، نه تهدیدی برای کتاب خواندن. مهم تغییر فرهنگ استفاده از این ابزارهاست و اینکه خدمات کتابخانه‌ای خودمان را همگام با سرعت رشد فن‌آوری به روز نماییم.

  جهرم ۹ کتابخانه عمومی، نزدیک به ۹۵۰۰۰ کتاب و ۷۸۰۰ عضو فعال و غیرفعال دارد
  کتابخانه‌ها انواع مختلفی داردند، کتابخانه‌های عمومی، دانشگاهی، حوزوی، مدارس، ادارات، مساجد، کودک و حتی خصوصی. آنچه در حوزه‌ی کتابخانه‌های عمومی میتوان گفت اینکه ۹ کتابخانه‌ی عمومی فعال در شهرستان وجود دارد: کتابخانه‌های (۱) عمومی شماره یک جهرم، (۲)فاطمه الزهرا(س) شهر جهرم، (۳)امام صادق(ع) شهر قطب‌آباد، (۴)شهید عبدالله رضایی موسویه، (۵) شهدای باباعرب، (۶)دوزه سیمکان، (۷)علامه خفری باب انار، (۸)شهدای طاحونه، (۹)علی ابن موسی الرضا(ع) شهر خاوران.
  در این کتابخانه‌ها نزدیک به ۷۹۰۰ عضو ثبت شده وجود دارد که حدود ۳۹۰۰ نفرآنها عضو فعال کتابخانه‌ها هستند و به صورت مستمر با کتابخانه ها ارتباط دارند. آنچه می توان از مجموع انواع کتابخانه‌های شهرستان برآورد کرد اینکه حدود ۳۷۰هزار نسخه کتاب در کتابخانه‌ها موجود و ۲۰هزارنفر عضو انواع کتابخانه‌ها هستند. آنچه مطابق سرانه‌ی تعریفی بیان شده اینکه بایستی ۳۵درصد اهالی شهر با کتابخانه‌های عمومی تعامل داشته باشند یعنی نزدیک به ۷۰هزار نفر.

  کتابخانه عمومی امام صادق(ع) شهر قطب‌آباد سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد
  شهرستان جهرم دو پروژه‌ی کتابخانه‌ای و درحال ساخت در شهرهای قطب‌آباد و باب‌انار خفر دارد. اعتبار لازم جهت تکمیل ساخت کتابخانه‌ی عمومی شهر قطب‌آباد پیش‌بینی شده است و پیمانکار طرح انتخاب و عملیات تکمیل پروژه درحال اجراست. امیدواریم در نیمه‌ی اول سال آتی شاهد بهره‌برداری کامل این کتابخانه باشیم.

  تدابیر لازم جهت پیشگیری و برخورد با تخلفات انجام شده است
  شرط حضور افراد در کتابخانه و بهره‌مندی از خدمات، پذیرش قواعد و مقررات حاکم و عضویت در کتابخانه است. کلیه‌ی اعضا دارای کارت شناسایی بوده و لازم است هنگام حضور در کتابخانه آنرا به مسئولین مربوط ارائه کنند. واقع شدن مجتمع فرهنگی در مکانی پرتردد، عدم استقلال مدیریتی کامل از سوی کتابخانه جهت اجرای سیاست‌های کنترلی ورود و خروج‌ها، همچنین مراسم‌ها و جلسات متعدد سالن فردوسی باعث شده برخی ناهماهنگی‌ها پیش آید. به منظور پیشگیری از تخلفات و رعایت شئونات اخلاقی در هر شیفت کاری همکاران موظف هستند ضمن سرکشی به محوطه مطابق دستورالعمل با تخلفات برخورد کنند.

  طرح توسعه‌ی کتابخانه شهید عبدالله رضایی موسویه در دستور کار قرار دارد
  طرح توسعه‌ی کتابخانه‌ی شهید عبدالله رضایی موسویه در دستورکار قرار دارد. در آینده‌ی نزدیک زمین جنب کتابخانه خریداری وساخت و ساز آن آغاز می‌شود. ضمن اینکه جهت تقویت منابع کتابخانه‌ای و تجهیزات نیز تدابیری انجام پذیرفته و در آینده‌ی نه‌چندان دور خبرهای خوش آن اعلام می‌گردد.

  جناب آقای جعفری مورد حمایت کتابداران است
  مدیرکل جوان کتابخانه‌های عمومی استان فارس، جناب آقای سید محمدامین جعفری حسینی، از چهره‌های فرهنگی، برجسته و خوش‌فکر استان است، با ورود ایشان مجددا روح سرزندگی به مجموعه‌ی کتابخانه‌های استان دمیده شده است. یقینا گستردگی کتاب‌خانه‌های استان، منابع محدود و برخی بداخلاقی‌های فرهنگی از سوی سایر سازمان‌ها، فضای کار را دشوار کرده است. اما عملکرد چندماهه‌ی ایشان مورد حمایت کتابداران بوده و نوشتن طومار ۸متری در حمایت از ایشان موید این مسئله‌است. شخص مدیرکل نیز تاکید کرده‌اند همچنان و با تمام توان در خدمت فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی استان خواهند ماند.

  آماده‌ی راه‌اندازی ایستگاه مطالعه در مراکز متراکم جمعیتی هستیم
  اداره کتاب‌خانه‌های عمومی متولی راه‌اندازی ایستگاه مطالعه در سطح شهر است. بهترین مکان‌ها جهت استقرار ایستگاه‌های مطالعه نقاطی است که بیشترین ساعت-انتظار از سوی همشهریان وجود دارد. سازمان‌ها و نهادها می‌توانند در صورت سفارش قفسه‌ی مخصوص ایستگاه مطالعه اقدام به راه اندازی آن کنند. تامین کتاب‌های مخصوص ایستگاه‌ها بر عهده‌ی اداره شهرستان است.

  لزوم احیای فرهنگ وقف کتاب
  کتابخانه‌ها دارای سهمیه‌ای مستمر جهت به روزرسانی کتاب‌ها و نشریات‌اند. امایقینا شیوه‌ی فعلی تامین منابع و اعتبارات قطره‌چکانی جوابگوی نیازهای اطلاعاتی همشهریان بزرگوار نیست. راه برون‌رفت از این معضل احیای فرهنگ حسنه‌ی وقف کتاب است. خیرین و دوستداران ترویج فرهنگ مطالعه میتوانند با ورود به این امر خداپسندانه کمک‌یار کتابخانه‌ها جهت تامین کتاب باشند.

  کتابداران بایستی مشاوران امین مراجعین باشند
  کتابدار به تعبیر مقام معظم رهبری بایستی مشاوری امین برای مراجعین بوده و دریچه‌ای باشند جهت راهبری اطلاعاتی محققین و علاقه‌مندان. در سال‌های اخیر نیروهای متخصصی در حوزه‌ی کتابداری جذب شده‌اند و طرح‌هایی همچون مدرسه کتاب‌خوان، دوره مشاوره‌ی کتابدار، بصیرت کتابداری، همایش ملی خواندن به منظور توانمندسازی کتابداران برگزار شده است و در آینده‌ای نزدیک با راه‌اندازی سیستم آموزش الکترونیکی و مدرسه الکترونیکی خواندن در جهت ارتقای توان اطلاعاتی همکاران تلاش خواهد شد.

  لزوم ساخت کتابخانه‌ی مرکزی در جهرم
  اداره‌ی مالی کتابخانه‌ها به شکل انجمنی و درآمدهای آن محل (نیم‌درصد از کل درآمدهای) شهرداری‌ها، خییرین و حمایت‌های مالی دولتی است متاسفانه در سال‌های اخیر منابع مالی مناسبی برای رفع کمبودها جذب نشده است و شاهد اولویت‌گذاری‌های غیرفرهنگی، عدم اجرای الزامات قانونی و برخی سوء مدیریت‌ها بوده‌ایم. این عقب‌ماندگی‌ها به حدی است که بانهایت تاسف باید گفت جهرم با قحطی زیرساخت، منابع و تجهیزات کتابخانه‌ای روبرو است.
  خدا را شاکریم که با تغییر مدیریت کلان شهری و فرهنگی در حوزه‌ی کتابخانه‌ها، تحرکاتی جهت بهبود اوضاع آغاز شده است. الزام شهرداری‌ها به پرداخت مطالبات و بدهی‌های خود به کتابخانه‌ها، تامین اعتبارات مالی از محل دودرصد نفت‌گاز، تملک دارایی و ماده ۱۸۰ و همچنین تشکیل انجمن خیرین کتابخانه‌ساز نویدبخش خبرهای خوشی در جهت رفع اشکالات زیربنایی و به تبع آن اجرای سیاست‌های ترویجی مطالعه است.
  استقرار کتابخانه شماره یک در ساختمانی غیراستاندارد، عدم استقلال مکانی، هم‌مکانی با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دلایلی از این‌دست موجب شده مراجعین همواره از شلوغی کتابخانه گلایه‌مند بوده و شهر جهرم با این پشتوانه‌ی فرهنگی از وجود حتی یک کتابخانه‌ی عمومی مستقل بی‌بهره باشد.
  فقدان وجود کتابخانه‌ی مرکزی و استاندارد در شهر جهرم قویاً احساس میشود. یقینا شهر دانشگاهی جهرم و مردمان فرهنگ دوست آن لایق اسقرار چنین مجموعه‌ی شکوه‌مندی در شهرشان هستند. امیدوارم با تبدیل شدن این موضوع به دغدغه‌ی عمومی و همت بیشتر مسولین ذی‌صلاح شاهد آغاز ساخت کتابخانه‌ی استاندارد همراه با بخش‌های تخصصی مختلف( همچون کودک، نابینایان، جهرم‌شناسی، پژوهشی، دیجیتال و ….) باشیم.

  در پایان از همه‌ی همشهریان و دلسوزان شهر مادری دعوت میکنم مجموعه‌ی کتابخانه‌های عمومی را تنها نگذاشته و هر شهروند به عنوان یک رسانه، ترویج‌دهنده‌ی «فرهنگ مطالعه‌ی مفید» در جامعه بوده و با مطالبه‌گری فرهنگی و ارائه پیشنهادات کمک‌یار بدنه‌ی اجرایی کتابخانه‌ها باشند.

  با پیوستن به کمپین اجتماعی #جهرم_را_خواهیم_ساخت درکنارمان باشید

  مطالب مرتبط :

  نخستین کنگره ملی شعر کتاب

  مجتبی امیرزاده، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان جهرم از برگزاری «نخستین کنگره شعر کتاب» از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور خبر داد. علاقه مندان تا پایان دی ماه فرصت دارند آثار خود را به شکل مکتوب، پست الکترونیک و یا شبکه‌مجازی به دبیرخانه کنگره ارسال کنند. در این کنگره بخش مجزایی برای شعر کودک و نوجوان، طنز، ترانه و سرود در نظر گرفته شده است. حمیدرضا برقعی، ... مطلب کامل

  نخستین کنگره ملی شعر کتاب

  محمدعلی افشانی گفت: شهرداری‌های استان فارس نیم‌درصد اعتبارات کتابخانه‌ها را بدون کاهش و حتی با افزایش به سرعت پرداخت کنند. به گزارش روابط عمومی کتابخانه‌های عمومی فارس به نقل از خبرگزاری مهر، محمدعلی افشانی استاندار فارس در همایش شهرداران استان با اشاره به جایگاه رفیع کتاب و کتابخوانی در کشور تاکید کرد: شهرداری‌ها باید نیم‌درصد اعتبارات را به کتابخانه‌ها اختصاص دهند که در این مسیر نباید ... مطلب کامل

  نشست تخصصی کتابخوان شهدای مدافع حرم

  مجتبی امیرزاده، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان جهرم از برگزاری نشست کتابخوان ویژه‌ی شهدای مدافع حرم در روستای موسویه خبر داد. نشست کتابخوان محفلی فرهنگی است که در آن اهالی کتاب تجربیات کتابخوانی خود را با سایرین به اشتراک می‌گذارند. امیرزاده با اشاره به برگزاری دو نشست ملی کتابخوان، سی نشست کتابخوان مدرسه‌ای و بیش از صد نشست کتابخانه‌ای درسطح کتابخانه‌های عمومی جهرم، معرفی کتاب توسط خانواده ... مطلب کامل

  جشنواره ملاصدرا

  در راستای کیفیت بخشی به فرایند آموزش درس فلسفه ومنطق و ارتقاء علمی دبیران محترم آموزش و پرورش در سطح کشور جشنواره کیفیت بخشی به رشته­ی علوم انسانی (جشنواره ملاصدرا) به میزبانی استان مازندران برگزار شده است.  در بخش مقاله نویسی با محوریت «جایگاه و نقش ملاصدرا در فلسفه اسلامی»  مقاله جناب آقای مصطفی سامانی قطب آبادی عضو فعال کتابخانه عمومی شهرستان جهرم  به عنوان  سه مقاله برتر ... مطلب کامل

  هفته بسیج

  همزمان با هفته‌ی کتاب و در آستانه‌ی هفته‌ی بسیج یک دور مسابقه‌ی اطلاعات عمومی با همکاری پایگاه مقاومت بقیع جهرم برگزار می‌گردد. شرکت‌کنندگان در این مسابقه تا پایان محرم و صفر فرصت دارند به بیست پرسش مطرح شده پاسخ دهند. بسيج در ماه .......... به فرمان امام خمینی(ره) تشكيل شد و در سال ......... با تصويب در مجلس شوراي اسلامي رسميت پيدا كرد. الف) آذر 59... مطلب کامل

  مسابقه کتابخوانی هفته کتاب

  همزمان با هفته «کتاب، کتابدار و کتابخوانی»، جانشین فرماندهی انتظامی شهرستان جهرم و هیات همراه با حضور در جمع کتابداران و مراجعین کتابخانه عمومی مرحله‌ی دهم مسابقه‌ی دانستنی‌های انتظامی-اجتماعی را اجرا و سه تن از برگزیدگان این مسابقه با اهدای لوح، تقدیر شدند. مجتبی امیرزاده، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان جهرم با اشاره به این خبر افزود: این مسابقه باهمت معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی جهرم و در سطح اعضا و مراجعین ... مطلب کامل

  مسابقه کتابخوانی هفته کتاب

  عبدالغفور غفوري، بخشدار و رئيس انجمن كتابخانه‌هاي عمومي بخش خفر از كتابخانه‌هاي بخش بازيد كرد. بخشدار خفر در اين ديدار صميمي كه در هفته كتاب و با هدف تكريم كتابداران انجام صورت پذيرفت با خدمات كتابخانه آشنا شد. غفوري با تاكيد اهميت جايگاه فرهنگي كتابخانه‌ها و نقش برجسته‌ي آن در قوام فرهنگي جامعه، حمايت مسئولين ضامن بقا و حيات اين مجموعه فرهنگي دانستند و بر پيگيري دريافت ... مطلب کامل

  جشنواره بادبادک ها در روستای علویه

  به مناسبت فرارسيدن هفته كتاب و با تلاش‌هاي مسوول كتابخانه شهداي باباعرب جشنواره بادبادك‌ها در روستاي علويه برگزار شد. در اين مسابقه پرشور بادبادك‌ها با شعارهاي كتابخواني به پرواز درآمدند. سمانه رستمي كتابدار كتابخانه هدف از برگزاري چنين برنامه‌هايي را ايجاد جذابيت به مطالعه در قشر كودك و نوجوان دانستند مطلب کامل

  بازدید مهدکودک دانش از کتابخانه جهرم

  حال و هواي كتابخانه‌ها در طول هفته كتاب سرشار از اميد و تازگي است، طراوتي كه با حضور و بازديد كودكان از بخش‌هاي كتابخانه‌ها رنگ و بويي تازه به خود مي‌گيرد. اينبار در اقدامي شايسته تقدير 48 كودك از مهدكودك دانش كتابهايي را به نام خود به كتابخانه هديه كردند و در طرح «اهداي كتاب، اهداي دانايي» مشاركت كردند. وقف كتاب سنت حسنه و فراموش شده‌اي است ... مطلب کامل

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

  به گزارش ستاد خبری بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، آیین تجلیل از کتابداران برگزیده کشوری در تالار وحدت برگزار شد. این آیین با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مسئولان و مدیران نهاد، برخی از ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  بهره گیری از مطالب مندرج در پایگاه اطلاع رسانی کتابخانه های عمومی شهرستان جهرم (www.jahrompl.ir) با ذکر منبع آزاد است.

  اداره کتابخانه های عمومی شهرستان جهرم

  فارس، جهرم، بلوار معلم، مجتمع فرهنگی و هنری، طبقه همکف. کدپستی: 64537-74177

  تلفن: 54225712 - (071)

  فکس: 54229180 - (071)

  تمام حقوق این سایت برای © 2018 اداره کتابخانه های عمومی شهرستان جهرم. محفوظ است.