کتابخوانی بایستی به عادتی لذت بخش تبدیل شود

ديدار كتابداران با امام جمعه

چاپ

همزمان با آغاز هفته‌ی «تکریم مقام کتابدار و ترویج گفتمان کتاب‌خوانی» کتابداران جهرمی به دیدار امام جمعه‌ی شهر جهرم رفتند.
به گزارش روابط عمومی اداره کتاب‌خانه‌های عمومی شهرستان جهرم، در این دیدار که به ابتکار اداره کتاب‌خانه‌های عمومی شهرستان جهرم و با حضور کتابداران سایر کتاب‌خانه‌های شهرستان از جمله کتاب‌خانه‌های دانشگاهی، حوزوی، مساجد، کانون پرورش فکری کودکان، مدارس غیره برگزار شد، کتابداران در فضایی صمیمانه دغدغه‌های خود را با امام جمعه جهرم در میان گذاشتند.
مجتبی امیرزاده، رئیس اداره کتابخانه‌های شهرستان جهرم در ابتدای این جلسه ضمن گرامیداشت هفته‌ی «تکریم مقام کتابدار و ترویج گفتمان کتاب‌خوانی» گزارشی از وضعیت فعلی کتابخانه‌های شهرستان ارائه و با بیان مشکلات پیش‌روی کتابخانه‌ها پیشنهاداتی را جهت رفع آن بیان کرد.

کتابداریم و کتابداری نشان افتخاری است که بر سینه‌های یکایک ما نقش بسته است
این مقام مسوول گفت: بنده و همکارانم از لحظه‌ی آغاز کار، با هم، هم عهد شده‌ایم تا سرحد توانمان برای اعتلای فرهنگ ناب کتاب‌خوانی تلاش کنیم. چرا که بستر توجه به کتاب و کتاب‌خوانی در فرهنگ اسلامی-ایرانی ما وجود دارد و این وظیفه‌ی منِ کتابدار است که با ذائقه آفرینی در مخاطب خودم راهی را برای دسترسی به اطلاعات ناب باز کنم. در مذهب و شریعتی که بنیان خودش را از بزرگترین معجزه‌ی الهی یعنی «کتاب» گرفته، آیینی که کتابت و نگاهبانی از این میراث جاودان، مشخصه‌ی بارز امامان و بزرگان آن است و کشوری که بهره‌مند از رهبری اندیشمند و کتاب‌خوان(آنهم یک کتاب‌خوان حرفه‌ای) است، اینها همه کافی است که با افتخار تمام اعلام کنیم که ما کتابداریم و کتابداری نشان افتخاری است که بر سینه‌های یکایک ما نقش بسته است. شغل کتابداری‌مان، فارغ از سختی‌ها، کمبودها و مشکلات معیشتی که با آن عجین بوده و هست اما ما به عنوان جهادگران سنگر فرهنگی شهر به کتابدار بودن خودمان افتخار میکنیم.

جهت مشاهده‌ی متن کامل صحبت‌های رئیس اداره کتاب‌خانه‌های عمومی شهرستان جهرم در دیدار کتابداران با امام جمعه اینجا را کلیک کنید

همه‌ی ما مدیون کتابداران هستیم
آیت الله دژکام، امام جمعه جهرم با عرض خوش‌آمد به کتابداران به دِینی که همه‌گان از ناحیه‌ی کتابداران به گردن دارند اشاره کردند و خاطرنشان کردند: آنچه همینک در کتابخانه‌های جهرم است به برکت کتابداران بوده و در آینده هم تابع پیگیری کتابداران عزیز خواهد بود. امام جمعه جهرم با اشاره به مشکل شغلی و رفاهی کتابداران، خواستار پیگیری جدی مسولین جهت پیگیری و رفع جدی آن شدند.
دکتر دژکام در ادامه به نقش با اهمیت کتابداران در جذب مخاطب اشاره و گفت: کتابداری اخلاق ویژه خودش را میخواهد و بایستی کتابدارن اخلاق حرفه ای را رعایت کنند و با راهنمایی‌های لازم به مراجعین ارجاع‌دهی لازم را انجام دهند

قوانین حاکم بر شورا و شهرداری‌ها بایستی اجرا شود
امام جمعه‌ی جهرم با تاکید بر لزوم توجه و اجرای کامل قانون نیم درصد کتابخانه‌ها گفتند: یقینا قانون‌گذار تدبیری داشته که چنین قانونی وضع کرده است و عدم پرداخت مطالبات به بهانه‌ی اولویت‌های دیگر موجه نمی‌باشد

با تدبیر می توان از فضای مجازی بهترین استفاده‌ها کرد
نماینده ولی فقیه و امام جمعه‌ی جهرم، حرکت کتابخانه‌ها در بستر و تکنولوژی جدید را لازم دانستند و با اشاره به مزایای کتاب دیجیتال از جمله حمل و نقل آسان، حجم پایین، راحتی استفاده، قابلیت تنظیم، کاهش هزینه خواستار این شدند که کتابخانه‌ها به این امکانات مجهز شده و به موازات کتابخانه‌های سنتی به سوی کتاب دیجیتال و کتابخانه الکترونیک حرکت کرد.

کتابخوانی بایستی به عادتی لذت بخش تبدیل شود
دکتر دژکام در ادامه گفتند: کتابخوانی بایستی به عادتی لذت بخش تبدیل شود و در جهت پرورش کتابخوان تلاش نمود و در این بین نقش آموزش و پرورش بسیار برجسته است. برگزاری کارگاه تخصصی کتاب‌خوانی و حمایت از تشکل‌های غیر دولتی در ترویج فرهنگ کتابخوانی از جمله پیشنهادات امام جمعه جهرم در جهت رونق بیش از پیش کتاب‌خوانی بود که در این جلسه ارائه شد و خواستار سازماندهی این فعالیت‌ها توسط اداره کتاب‌خانه‌های عمومی شهرستان جهرم شدند.

شایان ذکر است در این جلسه‌ی صمیمانه حسن خوش‌نیت رئیس شورای اسلامی شهر جهرم، عبدالله نورزاد معاون مدیرکل و رئیس اداره آموزش و پرورش، محسن نعمت‌اللهی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و تنی چند از اعضای شورای اسلامی شهر جهرم حضور داشتند